• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 güneşin doğduğu yer ArdahanGüneşin Doğduğu Yere Hoşgeldiniz.....
  • Ardahan Rehberi Sizindir
  • İş Yerlerinizi Ücretsiz olarak Tanıtabilirsiniz.
  • Ardahan Rehberine Ücretsiz İlan Verebilirsiniz
  • İlanlarınızı Bütün Ardahan'lılar Görür
  • Çıldır Gölü Balık Lokantaları, ücretsiz ilan verebilirsiniz
  • Ardahan Rehberi Sizidir
  • Ücretsiz İlan Verin
  • Ardahan Rehberi Sizidir
  • Ardahan Rehberi Sizindir
  • Ardahan ile ilgili düşüncelerinizi Formda paylaşın
  • ARDAHAN REHBERİ ÜCRETSİZDİR
  • Burada işletmenizi ücretsiz olarak tanıtabilirsiniz.
  • Kaşar Üreticileri Ücretsiz İlan Verin
  • Reklamınız Ardahan Rehberinde ücretsiz yayınlansın
  • Damal Bebeği İlanlarınızı Ücretsiz Yayınlıyoruz
  • Ardahan Rehberi Sizindir ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.
  • Ardahan'lı Peynir Üreticileri
  • İlanlarınızı ücretsiz olarak yayınlıyoruz
  • Ardahan'lı Turizmciler, ücretsiz ilan verin
  • Ardahan Rehberinde ilan vermek ücretsizdir.

Ardahan Kaz Yemeği Tarifleri

GÜVEÇTE KAZ ETİ (BULGUR PİLAVLI)

Kullanılan malzemeler (2 Kişilik) : 250 gram kaz göğüs eti, 1 baş küçük kuru soğan, ¾ su bardağı pirinç, 1,5 su bardağı et suyu, 75 gram tereyağı,yarım yemek kaşığı domates salçası,yarım ayva, yeteri kadar tuz.

Yapılışı: Kazın göğüs etini alarak 1.5 su bardağı tuzlu suda 10 dakika süreyle kaynatarak liflerine ayırın, etin suyunu süzerek ayrı bir kaba alın. Ayrı bir tencerede kendi yağıyla 8-10 dakika kavurun. Bu arada pirinç bol suda yıkanarak süzülür, 1,5 su bardağı et suyu başka bir geniş ve sığ tencereye konulur ,pirinç ve tuz eklenerek karıştırılır. Tencerenin ağzı kapalı olarak et suyunu çekinceye dek 15 -20 dakika süreyle pişirilir.50 gram tereyağı küçük parçalar şeklinde pilava eklenir, tahta kaşıkla karıştırılarak kapağı kapalı şekilde 5 dakika dinlenmeye bırakılır. Bu arada ayvanın kabuğu soyularak küp şeklinde doğranır toprak güveçte pilav, et ve ayva karıştırılır. İyice ısıtılmış (170 derece) fırında 15-20 dakika pişirilir. Aynı şekilde kuru soğanda küp şeklinde kıyılır,arta kalan tereyağı ayrı bir tavada eritilerek kızdırılır ve soğanlar kavrulur,salça ilave edilerek ezmek suretiyle karıştırılır. Pilav yemek tabaklarına konularak , salçalı sos eklenir ve sıcak bir şekilde servise sunulur.

Güveçte kaz, yaban kazı ile, arpacık soğanı,patates,havuç,sarımsak,kekik,kimyon  ve sirke ile daha değişik bir lezzette de yapılmaktadır.


KAZ DOLMASI

Kullanılan malzemeler (4-5 kişilik): 1 adet temizlenmiş kaz, 2 yemek kaşığı yağ,1 kahve fincanı fıstık içi, 1 su bardağı pirinç,1 kahve fincanı kuru üzüm (kişmiş),yeteri kadar tuz ve biber.

Hazırlanışı: Bir tencereye bol kaynar su konularak kaz gövdesini bir müddet haşlanarak ,sudan çıkarılarak, temiz bir bezle kuruladıktan sonra kızartmaya bırakılır. Kazın iç organları ve ciğeri haşlanır, başka çeperi kalın bir tencereye koyularak, çentilmiş soğan,fıstık,üzüm ve sade yağ  ve tuz eklenerek hızlı ateşte 10 dk çevrilir. Yeteri miktarda yıkanmış pirinç konularak pembemsi renk alıncaya kadar kızartılmaya bırakılır. İstenen miktarda yıkanmış pirinç koyarak pembeleşinceye kadar kızartın. Tencere yumuşakça sallanarak pirinçler şişip kabarıp yumuşak hale gelinceye kadar harmanlanır. Pişen kaz parçalanarak servis tabağındaki pirinçlerin üzerine dizilir. Servise hazır hale getirilir. Afiyet olsun.

 

FIRINDA KAZ KIZARTMASI

Kullanılan Malzemeler ( 9 Kişilik): 1 adet temizlenmiş kaz, 4 adet taze domates, 6 su bardağı su, 3 baş kuru soğan, yeteri kadar tuz ve baharat.

Hazırlanışı: Daire şeklinde kıyılan kuru soğanı bir tepsinin üzerine yan yana kaplayacak şekilde diziniz. Küçük dilimler halinde domatesleri doğrayıp soğan dilimlerinin aralarına yerleştiriniz. Üzerine kaz eti parçalarını dizilerek 1,5 su bardağı su serpiştirilip fırınlanır. Arada bir tahta kaşıkla tepsinin kenarından suyunu çekip tekrar üzerine gezdirerek 1,5 saat süre ile pişirilir. Ardından başka  bir tabağa alınır, malzemeler süzülür tekrar yemeğin üzerine eklenir.

Tavsiyeler:: Domates mevsimi değilse , parçaların üzerine birer tatlı kaşığı domates salçası ekleyebilirsiniz. Domates salçası olarak Iğdır ev yapımı domates salçası tavsiye edilir.

 

TEREYAĞLI KAZ CİĞERİ KIZARTMASI

Kullanılan Malzemeler(5 kişilik): 10 adet iyi saklanmış ve ödünden ayrılmış kaz ciğeri, 3 yemek kaşığı un, 4 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı taze maydanoz, 1 fincan un, 1 su su bardağı kaz eti suyu, 2 bardağı yoğurt, yeteri ölçüde tuz ve  karabiber

Hazırlanışı: İki yemek kaşığı tereyağı alınır ve yapışmaz (teflon ) bir tavada kızdırılarak , un ilave edilir. 2-3  dakika karıştırılır ve kaz eti suyu konularak iyice karıştırılır 20 dakika pişirilmeye bırakılır. Ardından ocaktan çekilir,üzerine maydanoz ve yoğurt eklenerek  karıştırılmaya devam edilir. Diğer taraftan çorba kaşığı tereyağı başka bir tavada kızdırılır. Kaz ciğerler küçük boyutlarda dilimlenir, tuz ve biber serpiştirilerek una batırılır, kızdırılmış tereyağı içinde kızartılmaya bırakılır. Başka bir kapta hazırlanmış olan salçalı yoğurt ciğerlerin üzerine eklenir, kapağı kapalı tavada 5-6 dakika ısıtılır. İyice haşlanmış pirinçle sıcak bir şekilde servise sunulur.

Not: Kars’ta Mayıs ayında elde edilmiş tereyağı, kırmızı un ev yapımı Iğdır salçası ve Ardahan yada Kars kazı tavsiye edilir. Zaten bu yemek Kars ve Ardahan yöresine ait bir yemektir.

Tavsiyeler: Tuzlanıp kurutulan kazlara yarıca tuz ilave edilmez, diyet ve tansiyon hastaları dikkatli olmalıdırlar, Kars yöresinde kaz güveci de yapılmakta ,bulgur pilavı ve tandır ekmeği ile çok lezzetli olmaktadır. Kızartmak için kazın yağı da kullanılır ve lezzetli olur.


 

ZEYTİNLİ KAZ YAHNİSİ:

Kullanılan Malzemeler: 1 adet kaz, 3 adet ançüez filetosu, 1 baş kuru soğan, 1 adet havuç ,2-3 adet kereviz yaprağı ,1 adet defne yaprağı, 1 demet maydanoz, yarım fincan domates salçası (Iğdır domates salçası deneyiniz) 3 yemek kaşığı halis zeytinyağı ,150 gram iyi kalitede yeşil zeytin, yeteri kadar tuz ve dane karabiber.

Yapılışı: Kazın iç organları, kan, sıvı ve artıkları iyice çıkarılır,yıkanır ve kurulanır. Küçük parçalar halinde kesilir ,yeni çekilmiş karabiber ve tuz serpilir. Soğan; havuç, kereviz yaprağı, maydanoz ve defne yaprağıyla birlikte ince bir şekilde kıyılır. Çekirdekleri çıkarılan zeytinler 5 dakika süre ile suda kaynatılır ve süzülür. Et parçalar geniş bir tavada zeytinyağında yüksek alevli bir  ateşte kavrulur, ve ateşin şiddeti düşürülür.Kesip hazırlanan ot ve sebzeler buna eklenir tümü biraz sarartılır. Çatalla ezilmiş anchuez dilimleri ilave edilip harmanlanır, ve suda iyice çözülmüş domates salçası ile ezilmiş dane biber eklenip ağzı örtülür. Orta şiddette alevli ocakta karıştırılarak pişirilir.Karıştırma işlemi aralıklarla tekrarlanmalıdır. Lüzum olursa biraz .daha kaynar su katılabilir. Yemek ateşten indirilmeden 10 dakika evvel kaynatılmış zeytinler de eklenir. Kaz ile beraber yeşil zeytinler tabağa konularak servis yapılır.

Tavsiyeler: Bu yahninin domateslisi de yapılmaktadır. Afiyet olsun.

 

TATVAN USULÜ KAZ GÖĞSÜ 

Kullanılan malzeme listesi: 1 adet kazdan kesilerek elde edilmiş 100’er gram ağırlıkta göğüs parçaları, 50 gram margarin, 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Hazırlanışı: Göğüs parçaları alınarak tahta bir çekiçle iyice dövülerek yassı biçime sokulur.

 40 gram margarin bir tavaya konulur, iki çorba kaşığı zeytinyağı eklenerek ısıtılmaya bırakılır. Yağın iyice ısınmasından sonra kaz göğüslerini atıp tümünün iyice kızarması sağlanır. Tavanın ağzı kapalı olarak kazın göğüsleri 10 dakika daha pişirilmeye bırakılmalı. Pişen kaz göğüsleri pişince servis tabağına konulur ve sote edilmiş sebze ile sıcak bir şekilde servise sunulur. 

 

ELMA SALÇALI YABAN KAZI KIZARTMASI
Kullanılan malzeme listesi (4 kişilik): 1 kilo ağırlığında bir yaban kazı, 25 gram margarin yağı, 1 elma 1 tutam merzengüş veya kimyon, yeteri kadar tuz, 4-5 yaprak marul veya kıvırcık salata.
Hazırlanışı:  Yaban kazının  tüylerini ve iç organlarını iyice temizledikten, imkanlar müsaitse 2-3 gün temiz kar yığınına gömülür, aksi takdirde buzdolabına konur. Sonunda yıkanıp iyice kurulanır. İnce tüyleri alazlamak için tütsülenir, kazın içi ve dışı  bol su da  iyice temizlenir.  Ardından kimyonla veya merzengüş otu ile yaban kazının dış yüzeyi ovulur.  Elmanın  kabuğu soyulup yıkanır  ardından  yaban kazının temizlenmiş  karın boşluğunu konur. 25- 30 gr margarin ayrı bir tavaya konularak ateşe yerleştirilir. İyice kızdırılmış yağın içine yaban kazı tuzlanır ve yerleştirilir. Arada bir çevrilerek tüm yüzeyi nar gibi kızartılır, sonra yaban kazı tavadan çıkarılmadan ateşten çekilir ve orta derecede ısıya ayarlanmış bir fırına verilir. 
Yaban kazı pişerken ara sıra tavanın dip tarafında yığılmış su bir kaşık yardımıyla alınarak yaban kazının üzerine gezdirilir.  Kazın et suyu çok yetersizse, kaynar su katmak mümkündür.  Yaban kazının pişip pişmediğini anlayabilmek için bir çatalı hafifçe yaban kazının buduna sokun,  kolayca giriyor ve kırmızı renkte kan çıkmıyorsa yaban kazı artık pişmiştir. Çünkü yaban kazının en sert yeri bududur.  Pişen yaban kazı fırından alınarak ve dipte birikmiş olan suyu çekilir, yerine kalan margarin yağı konulur ve tavanın üzeri örtülü tekrar  5-6  dakika fırına sürülür ardından  çıkarılır 10-15  dakika süreyle  soğutulur. Öte yandan sebze yaprakları akan suyun altında temizce yıkanır ve suyu süzülür. Yıkanan marullar tabağa düzenli bir şekilde sıralanır. Soğumuş yaban kazı parçalara ayrılır yaprakların üzerine konulur. Yaban kazının içinde pişmiş olan  elmalar iyice ezilip püre yapılır, tavadan alınmış salçayla karıştırılır, ayrı bir  salça tabağına  konulur ve yaban kazıyla birlikte servise sunulur.

 

Ben daha fazla kaz yemeği tarifi ve fotoğrafı istiyorum diyorsanız www.kazpazari.com'u ziyaret etmelisiniz

 


Yorumlar - Yorum Yaz